Spor ve Sanata Ek Puan

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik Spor Bakanlığı eğitimde devrim niteliğinde işbirliği yaptı. 11-19 yaş aralığındaki gençleri spora özendirmek için dev bir adım atıldı. Ortaokul 5’inci sınıflarda tüm öğrencilere yetenek testleri uygulanacak. Bu kapsamda, 8 yıl içerisinde bütün öğrencilerin en az bir branşta lisans almaları hedefleniyor. Yetenekleri doğrultusunda eğitim alan öğrenciler 6 ve 7’nci sınıfta eğitimleriyle ilgili kapsamlı bir değerlendirmeye alınacak 8’inci sınıfta ise gerekli yönlendirmeler yapılacak. Spora devam öğrencilere TEOG’da ek puan verilecek. Benzer bir çalışma Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla da yapılacak. Öğrenciler tek tek sanat taramasından da geçirilecek.

TEK TEK TARANACAK
İşbirliği kapsamında 5’inci sınıftan itibaren her öğrenci Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından taramaya tabi tutulacak ve taramanın ardından öğrencilerin yatkın olduğu spor branşlarına göre her öğrenci lisanslı sporcu olacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Her çocuğumuz kendi tercih ve yeteneğine göre en az bir spor alanına yönlendirilecek ve özel eğitimlere tabi tutulacak. Böylece önümüzdeki 8 yıl içerisinde her çocuğumuzun kendine en uygun spor alanında sporcu lisans düzeyinde bir eğitimden geçmesini hedefliyoruz” dedi.

TEOG’DA PUAN VERİLECEK
Sportif etkinliklere katılan öğrencilere TEOG’da ek puan verileceğini belirten Avcı, şöyle dedi: “Protokolün maddelerinden bir tanesi de çocuklarımızın bu alandaki başarılarının daha sonra değişik aşamalarda, ortaöğretime geçiş aşamasında yani TEOG’da bir ek puan olarak değerlendirilmesidir. Çocuklarımız hem kendi kabiliyetleri doğrultusunda spor yapacaklar hem de bu faaliyetleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınacak ve onların akademik başarılarına da bu yansıtılacak”

KURSLAR ÜCRETSİZ
Protokol maddeleri şöyle:
 Ortaokul 5. sınıftan itibaren tüm öğrenciler yetenek taramasından geçirilecek.
 Her öğrenci en az bir spor dalında lisans sahibi olacak.
 Yetenekleri keşfedilen öğrenciler olimpiyatlara hazırlanacak.
 Sportif aktivite yapan öğrenci TEOGsınavlarında ek puan alacak.
 Öğrencilere basketbol, voleybol ve yüzme gibi spor dallarında eğitim veren tüm kurslar ücretsiz olacak.
 Okullardaki spor salonları haftasonu da açık olacak.
 Hakemlik yapan öğretmen görev yaptığı bölgeye tayin isteyebilecek.

Sizleri Spor Okulumuza Bekliyoruz

Adres : Odunluk Mah. Kazım Karabekir Cad. No:8   Nilüfer/Bursa
Telefon : 0 224 453 42 02 – 452 82 82    GSM : 0 530 783 94 20 – 0 532 787 56 36
E-mail  :yunusors16@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir